Jak dołączyć do MCGPR

Jeżeli chcesz zostać przewodnikiem psa ratowniczego w Małopolskiej Cywilnej Grupie Poszukiwawczo Ratowniczej:

Zapraszamy wszystkich chętnych, jednak po przeczytaniu poniższego tekstu.
Jeżeli chcesz szkolić swojego psa na psa ratowniczego, zapraszamy. Najlepszym momentem z naszego punktu widzenia jest chwila kiedy…jeszcze nie masz psa! Może się okazać, że Twoje wyobrażenia o tym, jaki powinien być pies ratowniczy nie mają zbyt wielu punktów stycznych z rzeczywistymi warunkami.

Musisz sobie zdawać sprawę, że grupa ratownicza to nie jest miejsce gdzie Ty wyszkolisz Swojego psa. To miejsce gdzie My szkolimy Swoje psy. Czyli każdy z nas jest odpowiedzialny za szkolenie i własnego psa i psów kolegów. Nie ma tu miejsca na solową pracę, jest zespół. Jeżeli lepiej się czujesz w pracy indywidualnej, lepiej pomyśleć o sporcie. Zanim zaczniesz szkolić własnego psa, będziesz musiał/ła odbyć roczny staż, z którego pierwsze 3 miesiące to wyłącznie pozorowanie na ćwiczeniach (25 ćwiczeń, na których kandydat wyłącznie pozoruje)

Jeżeli myślisz, że ratownictwo jest formą spędzania wolnego czasu – mylisz się. Ratownictwo jest formą poświęcania czasu. Wyrwanego rodzinie, znajomym, nauce, pracy. Jeżeli masz szczęście, to wezwanie na akcję trafi Ci się w dni urlopu. Jeżeli nie, to musisz decydować, co zrobisz: pojedziesz na akcję czy do pracy, do szkoły?

Jeżeli myślisz, że koszt finansowy jest niewielki – mylisz się. Koszt to utrzymanie psa, jego szkolenie, doszkalanie własne, dojazdy na treningi, wyjazdy na egzaminy, na akcje. To koszt, który z zasady ponoszą przewodnicy psów z własnej kieszeni. Ich czas, ich pieniądze. Jesteśmy grupą cywilną, a to oznacza bardzo nikłe wsparcie finansowe od nielicznych sponsorów, środki własne grupy przeznaczane są na specjalistyczny sprzęt, nie na osobisty ekwipunek ratowników.

Jeżeli liczysz na szybkie efekty pracy – nic z tego. Zaczynając szkolenie młodego psa na pierwsze egzaminy pojedziesz w najlepszym wypadku po dwóch latach. Jeżeli dotarłeś do tego punktu i nadal się nie zraziłeś, zapraszamy do kontaktu.